Wyżej opisane cechy niewątpliwie pomagają kobietom odnaleźć się w świecie zarządzania projektami. Umiejętności organizacyjne czy wielozadaniowość to nieodłączne elementy roli Kierownika Projektu, a przecież od kobiet w społeczeństwie oczekuje się spełniania wielu ról jednocześnie: matki, żony, partnerki, opiekunki ogniska domowego. W związku z tym okazuje się, iż kobiety są doskonale przystosowane do wielozadaniowości, tak istotnej w roli Kierownika Projektu.
Duża ilość drobnych zadań w ciągu dnia, związanych z tymi rolami, sprawia, iż kobiety muszą efektywnie połączyć zarządzanie czasem i zakresem tych obowiązków, pamiętając jednocześnie o założonym budżecie. Niejednokrotnie pojawia się ryzyko, które należy kontrolować i efektywnie nim zarządzać, aby nie wpłynęło negatywnie na prowadzone działania. Zarządzanie takim projektem to również zarządzanie zespołem (rodziną) i jego wewnętrzną komunikacją.
Widać zatem, iż kobiety są niemalże naturalnie przystosowane do roli Project Managera, posiadają bowiem wymagane cechy i umiejętności, pożądane przy skutecznym zarządzaniu projektami. Tendencja do obejmowania przez kobiety stanowisk kierowniczych jest coraz mocniejsza. W celu wzmocnienia pozycji kobiet w zarządach powstała inicjatywa „Projekt 30% Club”, która dąży do zwiększenia udziału kobiet w organach największych giełdowych spółek do 30%. Ta międzynarodowa inicjatywa zyskała partnerów wśród wielu firm, m. in. Orange Polska, Benefit Systems, Wirtualna Polska czy Blue Media.
Koło Naukowe Procesu Zarządzania przy Katedrze Procesu Zarządzania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, wraz z PMI Polska, prowadzi cykl spotkań Women in Project Management. Jak informują na swojej stronie: „Ideą tego wydarzenia jest, aby kobiece środowisko PM’ów miało możliwość podnoszenia kwalifikacji poprzez dzielenie się własnymi doświadczeniami oraz budowania swojej sieci networkingowej. Adresatkami tych spotkań są kierowniczki projektów, liderki i kobiety zainteresowane podniesieniem swoich kompetencji”[2].
Stanowiska Project Managerek są coraz częściej spotykane w organizacjach. Jedną z Kierowniczek Projektów jest mgr inż. Karolina Boguszewska, która z zarządzaniem projektami ma styczność od 2010 r. Działa w zakresie projektów naukowych oraz eventowych, jest Prezeską Stowarzyszenia Boost Biotech Polska, doktorantką Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, biotechnolożką, naukowczynią, project managerką i absolwentką studiów „Zarządzanie Projektami” na Politechnice Warszawskiej.
Zapytaliśmy panią Karolinę, jak postrzega role kobiet w świecie zarządzania projektami.
„Moje doświadczenia i obserwacje pokazują, że Project Managerki w dalszym ciągu stawiane są przed koniecznością dostosowania się do „męskich standardów” prowadzenia projektów. Biznes, przez lata postrzegany jako przestrzeń głównie męska, w Polsce dopiero od kilkunastu lat zaczyna dostrzegać, ze cechy i energia kobieca są w tym zawodzie bardzo korzystne i dlatego też coraz bardziej poszukiwane. Prowadzenie otwartej komunikacji, intuicja, radzenie sobie ze stresem i wytrwałość to cechy kobiet które sprawiają, że prowadzone przez kobiety projekty są bardzo dobrze zarządzane. Jesteśmy w tej chwili świadkami odwracania się ogólnoświatowych trendów w zarządzaniu projektami i coraz więcej kobiecych inicjatyw wchodzi w życie. Projekty takie jak Women in Project Managment pokazują, jak duże jest zapotrzebowanie biznesu na kobiety pełniące role zarządcze w projektach. Osobiście widzę w tym wiele szans na zmianę funkcjonowania projektów, które, gdy prowadzone przez Project Managerki, są realizowane sprawniej, często w lepszej atmosferze i z nastawieniem na współpracę. Oczywiście od każdej reguły są wyjątki i należy pamiętać ze każdy PM jest inny i wnosi do projektu swoje własne mocne i słabe strony”
Coraz więcej kobiet podejmuje wyzwanie, jakim jest piastowanie stanowisk kierowniczych, pomimo, że nierzadko muszą udowadniać na nich swoje kompetencje. Jako firma doradczo-szkoleniowa obserwujemy coraz większe zainteresowanie project managementem wśród pań, co jest pozytywną prognozą na przyszłość. Mamy nadzieję nadal obserwować wzrost liczby Kierowniczek Projektów, które – mimo, iż wciąż niedoceniane – świetnie radzą sobie jako liderki.