W poprzednim artykule starałem się przybliżyć, w jakim świetle nowy A Guide to the Project Management Body of Knowledge (PMBOK® Guide), Seventh Edition And The Standard For Project Management stawia kierownika projektu. W tym celu przyjrzeliśmy się informacjom zawartym we wstępie do Standardu oraz w rozdziale dotyczącym „Systemu dostarczania wartości”. Dziś spojrzymy na pryncypia zarządzania projektami przedstawione w kolejnym rozdziale. Spośród 12 pryncypiów, dwa mogą być odniesione wprost do lidera zespołu projektowego, chociaż częściowo także do pozostałych osób. Są to „Służebność” oraz „Przywództwo”. Pamiętajmy jednak, że nie są one z natury nakazowe i pozostawiają szeroką przestrzeń dla wdrożenia praktycznych działań, pozostających w zgodzie z generalnymi wytycznymi.
Bądź starannym, pełnym szacunku i troskliwym sługą, zarówno w środowisku swojej organizacji, jak i poza nią. Służebność ma być wskazaniem dla działań uczciwych i pozostających w zgodzie z wytycznymi obowiązującymi członków organizacji, jak i globalnymi wytycznymi przepisów prawa. Jednocześnie działania te mają charakteryzować się troską o szeroko pojęty dobrostan finansowy, społeczny, techniczny, a także zrównoważone wykorzystanie środowiska naturalnego. Do tego miejsca należy traktować powyższe wskazówki jako odnoszące się do wszystkich osób zaangażowanych w projekt. Jednak polecenie zaangażowania na rzecz członków zespołu projektowego i traktowania ich z szacunkiem, a także zrozumienia właściwego stosowania pozycji formalnej oraz odpowiedzialności, będą miały szczególne znaczenie dla osób przewodzących innym.
Przywództwo ma być demonstrowane poprzez zachowania wspierające jednostki i zespoły. Skuteczne zachowania przywódcze będą sprzyjały sukcesowi projektu oraz osiągnięciu pozytywnych rezultatów. Co ważne, nie tylko Project Manager, ale każdy członek zespołu projektowego, może demonstrować zachowania przywódcze. Przywództwo bowiem nie jest tym samym co władza. Skuteczny przywódca będzie umiał zmotywować członków zespołu w dopasowany do nich sposób i zmieniać swoje zachowania w zależności od sytuacji. Jednocześnie zawsze będą to zachowania uczciwe i zgodne z etycznymi zasadami postępowania.
Omówione wyżej pryncypia „Służebności” i „Przywództwa” potwierdzają zatem, zauważone już przez nas wcześniej, odejście od jasno zdefiniowanej roli Kierownika Projektu na rzecz rekomendacji, które w różnych środowiskach projektowych mogą być wcielone w życie przez różne osoby pełniące różne role. Można odnieść generalne wrażenia, że w A Guide to the Project Management Body of Knowledge (PMBOK® Guide), Seventh Edition And The Standard For Project Management szala przypisanego znaczenia wychyla się jeszcze mocniej w kierunku zespołu, w miejsce pojedynczego lidera. Zespołem zajmiemy się zatem ściślej w kolejnym wpisie dotyczącym dalszych pryncypiów.
Autor artykułu: Maciej Krupa